zobacz poprzednie edycje Święta »
 

Festiwal Święto Cykliczne - Kraków
Nowa kultura mobilności.

Inicjatywa społeczna, która ma na celu popularyzację roweru jako środka transportu miejskiego, zmianę wizerunku rowerzysty oraz wsparcie długofalowej polityki rowerowej w Krakowie.

Święto Cykliczne jest organizowane w całej Polsce w ramach sieci Miasta dla Rowerów. Krakowską edycję przygotowuje Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów.


Co to jest Święto Cykliczne?

Impreza zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach. Dlatego podczas czerwcowego przejazdu zobaczymy rodziców z dziećmi, fanów jazdy wyczynowej, kurierów rowerowych i oryginalne maszyny, takie jak riksze, monocykle, czy staroświeckie bicykle.

Program Święta Cyklicznego obejmuje liczne imprezy towarzyszące, które rozpoczynają się już 31 maja 2013. Podobnie jak w ubiegłych latach, punktem kulminacyjnym festiwalu będzie Wielki Przejazd Rowerowy, który ruszy 9 czerwca 2013 r. o 12:00 z placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przejedziemy ulicami Krakowa na stadion Klubu Sportowego Korona przy ulicy Parkowej 12a, gdzie odbędzie się Piknik Finałowy. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć tutaj.

Liczbę uczestników finału szacujemy na około 3500 osób.

W tym roku jedziemy pod hasłem „Połączmy Kraków rowerowo”. Chcemy zwrócić uwagę władz miasta na dzielnice oddalone od centrum. Sprawny dojazd na rowerze z takich miejsc jak Nowa Huta, Bieżanów czy Kurdwanów wciąż jest utrudniony. Rozwiązaniem jest wpisanie istniejącego Studium Tras Rowerowych do Wieloletniego Planu Inwestycyjnego Krakowa oraz stworzenie harmonogramu wykonania kluczowych odcinków sieci rowerowej, łączącej dzielnice z centrum.