Wyniki "Zębatki 2016"

24 czerwca 2016

Znane już są wyniki plebiscytu "Zębatka 2016". Zanim jednak do nich przejdziemy, wypada pogratulować sukcesu kolegom z Krakowskiej Masy Krytycznej i ucieszyć się z tego, co dla nas wszystkich - krakowskich rowerzystów - właśnie wywalczyli!

Wśród kandydatur do "Zardzewiałej Zębatki" mogliście znaleźć między innymi taką pozycję: "Urząd Miasta Krakowa Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego - za bezprawne blokowanie możliwości organizowania zgromadzeń w formie przejazdu rowerowego". Właśnie z powodu tych działań Urzędu Miasta ucierpiała nie tylko Masa Krytyczna - która od listopada ubiegłego roku nie mogła jechać jako oficjalnie zarejestrowane zgromadzenie publiczne - ale także i Święto Cykliczne. Z tego właśnie powodu mieliśmy takie trudności ze zorganizowaniem tegorocznego Wielkiego Przejazdu Rowerowego i ostatecznie nie mogliśmy pojechać trasą, którą sobie zaplanowaliśmy (przejazd musieliśmy organizować w trybie tzw. wykorzystania dróg w sposób szczególny, który jest dla organizatora o wiele bardziej kłopotliwy). Z tego samego również powodu nie mógł się odbyć - o czym pisaliśmy również na tej stronie - rowerowy rajd Odjazdowy Bibliotekarz organizowany przez krakowskie biblioteki (odjazdowi bibliotekarze pojechali w końcu wspólnie z nami w WPR).

Tymczasem Masa Krytyczna przez cały ten czas prowadziła batalie prawne, aby udowodnić, że urząd nie ma racji. Ostateczny werdykt wydał Sąd Apelacyjny wczoraj: miasto nie ma prawa zakazać zgromadzenia tylko z tego powodu, że jego uczestnicy poruszają się rowerami, a nie pieszo.

Mamy nadzieję, że to orzeczenie definitywnie zakończy okres bezpodstawnego blokowania przejazdów rowerowych przez Urząd Miasta, skorzystamy więc na nim wszyscy: i Masa Krytyczna, i Święto Cykliczne, i bibliotekarze, i stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, które również organizuje swoje - niezależne od masy krytycznej i od Święta Cyklicznego - przejazdy rowerowe. Liczymy zatem, że już bez formalnych przeszkód zobaczymy sie na Święcie Cyklicznym w przyszłym roku!

A teraz zapowiadane wyniki. W kategorii Złota Zębatka zwyciężył Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego za rozbudowę rowerowych tras turystycznych. Zardzewiałą Zębatkę otrzymał zaś prezydent Majchrowski za nierealizowanie postanowień referendum sprzed dwóch lat, w którym mieszkańcy zdecydowali o rozbudowie infrastruktury rowerowej w naszym mieście. Województwu Małopolskiemu gratulujemy, zaś panie prezydencie - pora wziąć się do roboty!