Konferencja "Rower - współtwórca miasta"

23 maja 2012

Jak powstaje miasto? Co sprawia, że ludzie chcą w nim mieszkać i przebywać?
O tych i o wielu innych wyzwaniach współczesności będziemy dyskutować już 28 maja na konferencji naukowej Rower – współtwórca miasta.

Miasto to niezwykle skomplikowany organizm, który reaguje na najmniejsze nawet zmiany w swojej strukturze. Dominujący w XX w. (w Krakowie – aż do XXI w.) modernistyczny wzorzec miasta zaburzył jego tkankę społeczną. Samotność samochodowych podróży, zakupy w anonimowych hipermarketach, czy wypoczynek jak najdalej od miasta sprawiły, że ludzie zaczęli się od siebie oddalać, a miasto zatraciło charakter pewnej wspólnej przestrzeni. W Europie Zachodniej zdano sobie z tego sprawę już 40 lat temu i zaczęto na nowo odkrywać miasto z jego tętniącymi życiem ulicami, wielofunkcyjnymi dzielnicami i silną siecią więzów społecznych.

Jak jednak przywrócić mieszkańcom zdegradowane przez samochody ogromne przestrzenie? Jak sprawić, by miasto przestało się rozlewać w kilometry przedmieść, a zamiast tego stało się zwartym, efektywnym i dobrze zorganizowanym organizmem? Okazuje się, że jednym z najlepszych narzędzi do naprawiania miasta jest rower. Dzięki rowerom ulice stają się cichsze, dzieci z powrotem mogą bawić się na ulicy, a lokalny biznes rozkwita. Rower to także doskonałe narzędzie budowania relacji społecznych – każda podróż to spotkanie z mijanymi ludźmi, wśród których zawsze znajdzie się ktoś znajomy.

Doprawdy trudno zliczyć korzyści, jakie rower przynosi miastu, dlatego właśnie zaprosiliśmy na konferencję specjalistów z wielu różnych dziedzin – socjologii, psychologii, geografii czy inżynierii transportu. Bo rower to nie tylko doskonały środek transportu, to przede wszystkim twórca współczesnego miasta!

 
Konferencja "Rower – współtwórca miasta". 28 maja 2012, 10:30-18:00, Auditorium Maximum UJ. Zapraszamy wszystkich rowerzystów oraz osoby zainteresowane rozwojem Krakowa!

Zobacz program konferencji

Organizatorem jest KOŁO NAUKOWE MERITUM. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym RKN i FUNDACJI BRATNIAK.