Program Święta Cyklicznego w Krakowie 2012


 • 20 maja - Rowerowa Gra Miejska
  Szajka Dobrych Ludzi Rozpracowuje Szajkę Złodziei Rowerów

  Pomóż nam unieszkodliwić Cichego Benka i jego bandę. Czy jesteś gotowy na duże emocje wprost z filmu kryminalnego (ale dozwolonego od lat 12)?

  Zobacz wydarzenie na Facebooku
 • 27 maja - Warsztaty doskonalenia miejskiej jazdy na rowerze

  Boisz się jeździć rowerem po jezdni? Pomożemy Ci nabrać wprawy i pewności siebie. W trakcie praktycznego przejazdu przez miasto pod nadzorem wolontariusza poznasz alfabet miejskiego rowerzysty. Więcej informacji tutaj.

 • 28 maja - Konferencja naukowa "Rower - współtwórca miasta"

  10:30 - 18:00, Auditorium Maximum UJ, Krupnicza 33


  Rower to nie tylko wygodny środek transportu, ale także narzędzie prawdziwej rewolucji w naszych miastach. Dzięki niemu odzyskujemy przestrzeń publiczną, odnawiamy relacje społeczne i budujemy demokratyczne, przyjazne dla każdego miasto. O tym, jak rower zakończył epokę kryzysu współczesnego miasta opowiedzą socjologowie, psychologowie i specjalisci od polityki transportowej. Podsumowaniem konferencji będzie debata z udziałem naukowców, dziennikarzy i przedstawicieli magistratu.


  Organizatorem jest KOŁO NAUKOWE MERITUM. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym RKN i FUNDACJI BRATNIAK.

  Zobacz wydarzenie na Facebooku pobierz pełen program konferencji w pdf
 • 31 maja - Debata "Rowerem do pracy i szkoły"

  18:00, Gazeta Cafe, ul. Bracka 14

  Rower to najlepszy sposób na codzienne dojazdy do pracy i szkoły. Zaproszeni goście pomogą Wam obalić wiele stereotypów na ten temat, poznacie sztuczki ułatwiające poruszanie się rowerem po mieście. Porozmawiamy też o tym jak pracodawca, lub szkoła powinna ułatwiać dojazd rowerem. Podyskutujemy też o tym jak promować codziennie dojazdy do pracy, lub szkoły.

  Nasi eksperci:

  • Małgorzata Radkiewicz - facebookowa "Rowerzystka Miejska" - opowie jak idealnie połączyć rower z dowolnym elementem kobiecej garderoby. Dress code na rowerze przestanie być dla Ciebie wyzwaniem.
  • Łukasz Słoniowski - były radny miejski, kandydat do Sejmu w wyborach z 2011 roku - opowie o swoich doświadczeniach z codziennych, kilkuletnich dojazdów do pracy połączonych z odwożeniem synka do przedszkola w rowerowym foteliku. Bo dziecko nie oznacza kilkuletniego wyroku skazującego na samochód.
  • Marcin Wójcik - Do pracy codziennie dowozisz kilka kilogramów dokumentacji, oraz laptopa? A może wozisz jakiś jakiś specjalistyczny sprzęt? Marcin, który laptopa i materiały potrzebne w pracy wozi w sakwie, od roku posiada bakfietsa, czyli odmianę roweru cargo, z pewnością odpowie na większość Twoich pytań i wymówek.
  • Jacek Ziebura - ekspert od przyczepek rowerowych do przewozu dzieci i fotelików rowerowych.
  • Jerzy Woźniakiewicz - radny miejski, opowie nam kto w urzędzie jeździ na rowerze i co zrobić by więcej urzędników przesiadło się na bicykle.
  • dr inż. Andrzej Szarata - adiunkt na PK, opowie jak Politechnikę Krakowską masowo obsiano stojakami rowerowymi i czy przyniosło to wysyp rowerowych studentów. Doświadczenia Politechniki można wykorzystać także na Twojej uczelni, czy w szkole.
 • 2 czerwca - Wydarzenia w Klubie Kultury Przegorzały

  Wycieczka rowerowa dla seniorów wałami wiślanymi do Tyńca
  Już można nacieszyć się nowym fragmentem rowerowej trasy nadwiślańskiej, która powstała na wałach wiślanych na odcinku pomiędzy Przegorzałami a Restauracją Srebrna Góra. Z okazji Święta Cyklicznego przetestujmy ją wspólnie! Zapraszamy seniorów na wycieczkę rowerową wałami wiślanymi do Tyńca. Na miejscu zwiedzimy Opactwo Benedyktynów i weźmiemy udział w warsztatach "W średniowiecznym skryptorium". Wyjazd w dniu 2 czerwca o godzinie 10.00 spod Klubu Przegorzały, Kamedulska 70.


  Konkurs plastyczny "Zostań projektantem" na projekt stojaka rowerowego
  Rower to nie tylko radość i swoboda podróżowania, to również konieczność znalezienia bezpiecznego miejsca parkingowego dla naszego cennego pojazdu. A tych na krakowskich ulicach jak na lekarstwo. Pomożemy Urzędnikom Miejskim w pracach nad zaprojektowaniem stanowisk parkingowych dla naszych rowerów. 2.06 o godzinie 15.00 w Klubie Kultury Przegorzały odbędzie się finał i wręczenie nagród konkursu plastycznego "Zostań projektantem" na projekt stojaka rowerowego. Nadesłane na konkurs prace zostaną przekazane do krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Nagrody w konkursie ufundowali sklep sportowy Intersport i Rada Dzielnicy VII. Regulamin i informacje dostępne na stronie internetowej www.dworek.krakow.pl/przegorzaly


  Otwarte warsztaty projektowe "Moja przestrzeń - mój rower"
  O godzinie 15.30 podczas otwartych warsztatów projektowych "Moja przestrzeń - mój rower" zajmiemy się projektowaniem bezpiecznych ścieżek rowerowych w naszym otoczeniu. Zwierzyniec, Przegorzały, Bielany to przepiękna część Krakowa, często odwiedzana przez rowerzystów. Rozwiniemy wodze fantazji i zaprojektujemy tutaj ścieżki rowerowe na miarę naszych marzeń. Wyzwanie poprowadzenia warsztatów podjęła Julia Mach - Radna Dzielnicy VII, prywatnie rowerzystka.

 • 2 czerwca - BIKE PARTY w Klubie Literki

  Miejsce: Klub Literki, Berka Joselewicza 21
  Start: godzina: 16:00
  Oto atrakcje które przygotowaliśmy:

  1. Mini targi dizajnu rowerowego (czyli wszystko co modne do roweru, gadżety, dzwonki, przypinki, sakiewki i sakwy)
   Wystawcy:
  2. Filmy z rowerem w roli głównej
  3. Wyścig kurierów rowerowych Alleycat - start o 16:00
  4. Wieczorem impreza!
   Zagrają niezawodni:
   na dole: Superficial i Puszkin
   na górze: Bug 313
   ZAPRASZAMY!

3 czerwca - Święto Cykliczne


 • 10:00 Zlot Gwieździsty - jedziemy razem na Święto

  Mieszkasz na Borku Fałęckim? a może na osiedlu Ruczaj?
  Jeśli tak, zapraszamy do wspólnego wybrania się na wydarzenia Święta Cyklicznego - Wielki Przejazd Rowerowy.
  10:45 zbiórka przed sklepikiem "Cezar" na ul.Jagodowej
  11:20 zbiórka na osiedlu Ruczaj - skrzyżowanie ulic Grota-Roweckiego/Rostworowskiego (stoimy od strony Kauflandu i Zakrzówka)
  zobacz trasę Zlotu na mapie

 • 12:00 - 13:30 Wielki Przejazd Rowerowy

  miejsce: Plac Szczepański, Kraków

  Wielki Przejazd Rowerowy to kulminacyjny moment Święta Cyklicznego. Do udziału zapraszamy wszystkich rowerzystów, niezależnie od stopnia zaawansowania i wieku. Bezpieczeństwo uczestników zapewni eskorta policji. Celem naszego przejazdu jest świętowanie wolności poruszania się na dwóch kółkach i pokazanie, że Kraków naprawdę jest miastem rowerów. Wyruszymy w samo południe z Placu Szczepańskiego i ulicami miasta przejedziemy na miejsce finału Święta Cyklicznego - Bulwar Inflancki.

  Zobacz wydarzenie na Facebooku

  zobacz dojazd i trasę Wielkiego Przejazdu na mapie

 • 13:30 - 18:00 Finał Święta Cyklicznego

  miejsce:Bulwar Inflancki / SCKM, ul. H.Wietora


  Scena plenerowa - Bulwar Inflancki:

  • 13:30 Przywitanie rowerzystów, informacje wstępne, prezentacja założeń imprezy i organizatorów
  • 14:15 Konkurs na najoryginalniejsze przebranie Wielkiego Przejazdu
  • 15:00 Velo Moda - pokaz mody rowerowej

   Chcesz poznać najnowsze trendy w rowerowej modzie i dowiedzieć się:

   • jak jeździć na rowerze w szpilkach i sukience
   • jak zabrać na rower poranną kawę
   • jak wybrać się na rowerowy piknik
   • jak na rowerze wybrać się na bal
   • jak na rowerze zawieźć dzieci do żłobka i przedszkola
   • jak jeździć na rowerze w ciąży
   • jak wybrać się rowerem na spotkanie biznesowe?

   Organizatorem pokazu jest butik rowerowy Bike Belle
   Partnerami pokazu są Woozek.pl i Joozek.pl, New Men, Dagnez, AGGI i Małopolska Wyższa Szkoła im. Józefa Dietla
   Zobacz wydarzenie na Facebooku

  • 15:30 Konkurs "Rowerowa rodzinka"
  • 16:30 Ogłoszenie wyników konkursów "Cyklofotografia" i "roweREC"
  • 17:00 Konkurs "Przeprowadzka"
  • 17:45 Losowanie nagród za wypełnienie ankiet (ankiety będą rozdawane podczas finału)
  • 18:00 Zakończenie imprezy

  Ponadto w trakcie trwania finału:

  • Strefa obywatelska: zgłoś petycję do ZIKiT
  • Warsztaty dla dzieci - Sztukolotnia
  • Strefa Ruchu - warsztaty monocyklowe

   Zaraz po przejeździe z pl. Szczepańskiego zapraszamy na warsztaty i pokazy jazdy na monocyklu. Trzech instruktorów udzieli Wam cennych wskazówek i pomoże rozpocząć przygodę z jednym kołem. Jest to naprawdę łatwa i wkręcająca zajawka, a każdy, kto lubi unikalne sporty, musi się zjawić. Dodatkowo odbędą się pokazy trialu i trików na monocyklu wykonywane przez czołowych zawodników z kraju.

  • Serwis rowerowy - Amsterdamer

   Firma Amsterdamer poprowadzi bezpłatny serwis obejmujący drobne naprawy - centrowanie kół, regulacje przerzutek itp.

  • Portret krakowskiego rowerzysty

   Jak barwny i ciekawy jest Twój rower? I jak wy razem wyglądacie? Przyjdź i ustaw się razem z Twoim dwukołowcem, aby stać się częścią fotograficznego projektu o krakowskich rowerzystach. Autorem projektu jest Bartolomeo Koczenasz.


  Finał Święta Cyklicznego na Bulwarze Inflanckim poprowadzi dla Was Kuba Filimon - redaktor jednej z audycji w internetowym wydaniu "eLO RMF".
  Oprawę muzyczną w gorących rytmach reggae zapewni Bush Doktah - krakowski selektor, organizator cyklicznych imprez (roots kontroller, malaxer), miłośnik czarnego krążka zwanego potocznie winylem. Najlepiej czuje się w stylistyce roots reggae i jego odmianach. Grał na jednej scenie między innymi z Natty B, Roots Defender Sound Kolektyw, Cubeman, Smokesystem, SmokeDaCrackOff, Radikal Guru, Alldub, Diana Levi, Joint And Venture Sound System.

  SCKM - sala Galeria:
  • 14:30 - 17:10 Panel podróżniczy

   14:30 – 15:10 United - Cyclists
   "I w końcu odkryliśmy! To jest to! Afryka Północna. Brzmi niewiarygodnie? A jednak – Maroko, Tunezja, Libia. Tak, te wszystkie tereny zjeździliśmy już."

   15:10 – 15:50 Afryka Nowaka

   15:50 – 16:30 80 rowerów dookoła Europy
   "Pomysł zrodził się w kilka chwil, ale tak bywa z dobrymi pomysłami, potem już poszło. Cel jest jeden - dotrzeć na rowerze do każdej stolicy w Europie!"

   16:30 – 17:10 Beyond the horizon

  • 17:10 - 18:10 Prezentacja: "Rower - nowa kultura mobilności" - Gosia Małochleb i Marcin Wójcik

  SCKM - sala kinowa:
  • 14:30 – 15:00 Prezentacja: "Kraków Miastem Rowerów - od inicjatywy od stowarzyszenia" – Marek Wójcik
  • 15:00 – 15:30 Prezentacja: "Rowerem po Krakowie - jak poruszać się poprawnie" – Jakub Stępak
  • 15:30 – 16:30 Filmy z serii "Moving Beyond the Automobile" (Wyższa Kultura Mobilności) - seria 10 krótkich filmów (każdy około 4-6 minut) o zrównoważonym transporcie miejskim - filmy przygotowane przez grupę Street Films
  • 16:30 – 17:30 Film "Miasto w ruchu" (USA 2006)

   "Miasto w ruchu" to historia o Nowym Jorku duszącym się w samochodowych korkach oraz trzech miastach europejskich - Kopenhadze, Paryżu i Londynie - które zdecydowały się szukać innych sposobów na korki niż rozbudowa dróg, estakad i autostrad. Postawiły na "miasto dla ludzi", a nie "miasto dla samochodów" - infrastrukturę rowerową, rozwój komunikacji miejskiej, ograniczanie ruchu samochodowego np. przez opłaty za wjazd. Prezentując ten film chcemy postawić pytanie: jak długo jeszcze władze Krakowa nadal będą zapatrzone w prowadzący donikąd model nowojorski, zanim zdecydują się (co prędzej czy później nastąpić musi, bo i sam Nowy Jork zaczyna zwracać się w tym kierunku) pójść w ślady Kopenhagi?

   Polską wersję językową filmu opracował Instytut Spraw Obywatelskich.